Birleşme ve satın alma vergileri

Önemli işlemleri vergi açısından verimli kılmak.

Bütün şirketlerin gelişiminde önemli bir uğrak olan birleşme ve satın alma işlemleri, aynı zamanda yıllardır sürdürülen vergi planlamalarının boşa düştüğü anlar da olabilir: özellikle de daha az gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilen uluslararası işlemler söz konusuysa. Çoğu işlem zaman baskısı altında gerçekleştirildiğinden, sahaya dair uzmanlığa hızlıca erişebilmek hayati önemdedir.

 

Yaklaşımımız  

Bir birleşme veya satın alma işlemini planlarken, vergi yükümlülüklerinizi doğru değerlendirmeniz önemlidir. İşlemi hem ticari hem de finansal açıdan mümkün olduğunca verimli kılmanız gerekir. 

Danışmanlık, değerleme, özel inceleme ve entegrasyon danışmanlığı sunan küresel, disiplinlerarası birleşme ve satın alma hizmetimizin hayati bir bileşeni de vergidir. İşlemin tüm yaşam döngüsüne dair kavrayışımız sayesinde, fırsatları değerlendirmeniz ve en iyi fiyatı elde etmeniz için kritik vergi tavsiyelerini size vakitlice sunarız. 

90'dan fazla ülke ve bölgeye yayılan ağımız kapsamında, Brezilya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde de uzmanlarımız mevcut: Vergi sistemlerinin halihazırda önemli değişiklikler geçirdiği söz konusu ülkelerde, transfer fiyatlandırması ve yabancı şirketlerin denetimine dair kurallar gibi vergi sorunları nedeniyle işlemlerde sorun yaşanabilir. 

Büyük bir uluslararası birleşme ve satın alma anlaşmasının ciddi bir dönüşüm yaratabileceği ancak öncelikle kapsamlı bir vergi planlamasına ihtiyaç duyan, borsaya kote olan olmayan, geniş bir yelpazedeki kurumsal müşterilerimize özel destek sunuyoruz. 

 

Hizmetlerimiz 

Şu konularda vergi danışmanlığı sunuyoruz: 

  • İşlemin yapısına dair bire bir tavsiyeler;
  • Vergi riski değerlendirmesi;
  • Holding şirketleri ve diğer yeni kurumsal yapılar için vergiye dair stratejik tavsiyeler;
  • Vergi açısından verimli bir işlem finansmanı için tavsiyeler;
  • Bir elden çıkarma işlemi sonrası, vergi açısından verimli biçimde fonların geri dönüşüne dair yatırımcılara tavsiyeler;
  • Satın alma sonrası yapılandırma konusunda tavsiyeler.

 

Araç ve çözümlerimiz  

Uluslararası düzeyde geçerli anlaşma tecrübemiz ile yerel vergi mevzuatına dair derinlikli bilgiyi harmanlama becerimiz, sadece iş hedeflerinize ulaşmanızı desteklemekle kalmaz, bunu vergi açısından en verimli şekilde yapmanızı sağlar. 

Tek bir temas kişisi söz konusu olduğundan, en çetrefilli işlemlerde dahi tavsiyeler koordine içindedir. 

 

Ekibimiz  

Farklılıkları kucaklayan, kapsayıcı ve son derece uluslararası olan kültürümüz, bizim için bir gurur kaynağıdır. Beş kıtada vergi hizmetleri sunan Mazars'ın uluslararası vergi ekibi, hem ulusal hem de uluslararası vergi kurallarına hakimdir: Size uluslararası birleşme ve satın alma işlemlerinden transfer fiyatlandırmasına, uluslararası finansman operasyonlarından yabancı ülkelerde yeni şirket kurmaya dek uzanan çeşitli konularda uzman danışmanlığı sağlar.