Vergi rehberi 2022

Mazars Türkiye vergi uzmanları ve Fortune Türkiye iş birliğiyle hazırlanan "Vergi Rehberi 2022" yayımlandı.

Covid-19 pandemisinin ve ekonomide özellikle döviz kurları ve fiyatlar genel seviyesindeki beklenmedik artışların, gerek bireyler gerekse şirketler üzerindeki etkisi önemli ölçüde devam etmektedir. Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde, bir yandan vaka sayıları artarken, bir yandan da fiyatlar genel seviyesi hem iş hem de sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yeni yılın ilerleyen günlerinde mevcut olumsuzlukların hızla kaybolmasını, başta sağlık olmak üzere herkesin mutlu ve huzurlu bir yeni yıl geçirmesini dilerim. COVID 19 pandemi krizinden dolayı dünyada ve ülkemizdeki tedarik zincirindeki daralma ile başlayan maliyet enflasyonu ve özellikle yıl sonuna doğru döviz kurlarındaki hareketlilik ile etkisini gitgide artıran fiyat artışları geniş kesimleri etkisi altına aldı. Bu noktada ekonomide ard arda önlemler alındı ve alınmaya devam edileceği de anlaşılıyor. Bu çerçevede, özellikle de vergi konularında oldukça önemli yeni düzenlemeler uygulamaya girdi.

Yıl içerisinde uygulanan vergi affı, son olarak uzatılan varlık barışı, asgari ücretteki artış ve buna bağlı olarak asgari ücrete isabet eden gelir vergisi kadar çalışanların gelir vergisi istisnasında faydalanması, kur garantili TL ve altın mevduat hesapları ve bunlara sağlanan vergisel destekler, yeniden değerlemenin tekrar yasalaşması, vb birçok yenilik 2021 yılında kabul edildi ve bir kısmı da 2022 yılı başından itibaren yürürlüğe girdi. Görünen o ki maliye politikasının devreye alınması ile vergi uygulamaları, piyasalara yön vermek için önemli araçlardan biri olmaya bir süre daha devam edecek.

Daha evvel olduğu gibi gerek kurumsal olarak çıkardığımız yayınlarımızda gerekse siz değerli Fortune okuyucularımla paylaştığım aylık yazılarımda sıcak vergi gündemine dair bilgilendirmelerde bulunmaya devam edeceğiz. Geleneksel hale gelen Fortune Vergi Rehberimizi, çıkartılan en son değişiklikleri içerecek şekilde güncelleyerek siz değerli okuyucularımızın beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyorum.

Yıl içerisinde vergiyle ilgili ihtiyaç duyulabilecek temel bilgileri en yalın hali ile bulabileceğiniz Rehberimizin bu yıl da sizlerle buluşmasını sağlayan Fortune Dergisine, titiz hazırlık sürecindeki özverileri için Mazars Denge Vergi Uzmanı çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Sözlerime son verirken, tüm okurların yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı, huzurlu, mutlu, başarılı, pandemisiz bir yıl dilerim.

Leon Aslan COŞKUN
Yeminli Mali Müşavir
Mazars Denge
Yönetim Kurulu Başkanı

Document

Vergi Rehberi 2022