Sirküler Sayı: 2021/046

AB Ülkelerindeki Türk Vatandaşlarının Vergi Bilgilerinin Otomatik Bilgi Değişimi Kapsamında Verilmesi Konusunda Türkiye'ye Ek Süre Verilmiştir.

Bilindiği üzere Türkiye’nin de taraf olduğu Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması uyarınca imzacı ülkeler, karşılıklılık temelinde, ilgili ülkelerin mukimlerine ait finansal hesap bilgilerini, finansal kuruluşlardan toplayıp ayrı bir talep gerekmeksizin (otomatik olarak) her yıl ilgili ülkeyle paylaşacaktır.

Türkiye, 107 ülke ile vergi konularında karşılıklı bilgi değişimi yapmayı planlamış olup, 01.12.2020 itibarıyla Türkiye’nin bilgi alacağı ülke sayısı 77, bilgi göndereceği ülke sayısı ise 57dir. Ancak Türkiye bugüne kadar, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi Türk vatandaşlarının yoğun şekilde yaşamakta olduğu veya finansal hesaplarının bulunduğu ülkeler ile Türk vatandaşlarının 2019 finansal bilgilerinin paylaşılması ile ilgili yasal düzenlemeleri tamamlamamıştır.

AB, vergi kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 2017 yılında vergi cennetleri listesi (kara liste) belirleme sürecini başlatmış ve vergi kaçırılmasına imkân sağlayan ülkeleri ise bu listeye alarak ilgili ülkelerin finansal işlemlerini daha sıkı şekilde denetlemeye başlamıştır. Bu çerçevede vergi konusunda iş birliği yapmayan Amerikan Samoası, Fiji, Guam, Samoa, Umman, Trinidad ve Tobago, Vanuatu, ABD, Virjin Adaları, Cayman Adaları, Palau, Panama ve Seyşeller söz konusu kara listeye dahil edilmiş bulunmaktadır. 

Basına yansıyan bilgilerden, Avrupa Birliği (AB) maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleşen zirve toplantısında, Türkiye’ye, otomatik bilgi değişimi kapsamında aralarında Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda’nın da yer aldığı altı AB ülkesine bilgi aktarması konusunda ek süre verildiği, söz konusu 2019 verilerinin Eylül Ayına kadar paylaşılmaması halinde Türkiye’nin kara listeye alınmasının olası olduğu açıklanmıştır.

Document

Sirküler Sayı: 2021/046
Sirküler Sayı: 2021/046