Altın Sponsoru Olduğumuz Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Kampında Üçüncü Gün Sona Erdi

Girişimciler, Atabay İcra Kurulu Üyesi Doğan Taşkent’in “Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi” başlıklı sunumuyla güne başladı. Gençleri, girişimciliğin çıkılabilecek en zor yolculuklardan biri olduğu konusunda uyaran Taşkent, “Neden ben buraya çıktım? Neden girişimci olacağım?” sorularının cevaplarını mutlaka yazmaları gerektiğini belirtti. Sahaya inmeden, sorunu deneyimlemeden, hissetmeden çözüm bulunamayacağını ve başarılı olunamayacağını anlatan deneyimli isim “müşteriniz dışarıda, bu salonda değil! gidip müşterinizi bulmanız gerekiyor!” diyerek sunumunu noktaladı.

ODTÜ İşletme Öğretim Üyesi Doç.Dr.Adil Oran girişimcilere müşterinin nerede olduğu gerçeğini hatırlattı: Müşteri dışarıda bir yerlerde, burada değil! Kanvas’ta değer önerilerinin ve müşteri bölümlerinin öneminden bahsetti. Verilerin ve pazar araştırmasının bir ihtiyacı anlamak için önemini anlatan Oran, persona ve MVP(minimum işleyen ürün) konularında dikkat edilmesi gerekenlerin altını çizdi.

Türkiye’de tarımsal sorunlara bilişim çözümleri getiren TABİT’in Kurucu Ortağı Tülin Akın girişimcilere herkesin imkansız dediğini yapmanın mümkün olduğunu ve bazı projelerin yüzlerce kere toplantı yaptıktan sonra hayata geçebileceğini anlattı. TABİT’in başarısının arkasında “Teknolojiyi çiftçi gibi düşünerek, çiftçi gibi yaşayarak ve çiftçi gibi hissederek geliştirmek” olduğunu vurguladı. Müşteriyi “ikna etmeniz gereken kişi ve kurumlar” olarak tanımlayan Akın, girişimcilerin zihinlerinde sosyal girişimcilikle ilgili ufuklar açtı.

Girişimciler TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Başkanı CEO’muz Dr.İzel Levi Coşkun’dan fizibiliteyi ve önemini dinlediler. Bir iş fikrini hayata geçirirken nelerin nasıl hesaplanması gerektiğini ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenen girişimciler bu eğitimle birlikte iş fikirlerini daha sağlam temeller üstüne oturtabilecek donanım kazandılar.

 

Kamp sürecinde kullanılan kanvasın uygulamalı vaka çalışması için sahneye çıkan Secure Drive CEO’su Murat Şahin, farklı işbirliği modellerini ve Secure Drive’ın gelişimini girişimcilere aktardı.

 

Sosyal girişimciliğin önemini ve yapılabilecekleri BASF Türkiye İletişim Direktörü Arzu Deniz Aksoy’un moderatörlüğünde Burak Onat Bilgiç’ten (Twin Bilim&Robotik İş Geliştirme) ve Mina İlköz’den (YGA) dinleyen girişimciler twin bilim kitleriyle Young Guru Academy’nin yaratmaya çalıştığı değişimi takdirle karşıladılar.

Son dönemin yükselen yıldızı “Fintech”leri Fintech İstanbul Kurucu Ortağı Selim Yazıcı’dan dinleyen girişimcilerin “Evden çıkarken cüzdanınızı mı unutsanız yoksa telefonunuzu mu unutsanız daha tedirgin olursunuz?” sorusuna verdiği cevabı yazmamıza gerek var mı?

Öğleden sonra programına ING Bank’ta başlayan girişimciler, ev sahibi ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ın konuşmasıyla kurum içi girişimcilik hakkında bilgi sahibi oldular. Abay, çalışan bireylerin özgürlüklerinin kurum içi girişimcilik ruhu için önem taşıdığını vurguladı.

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! programı katılımcıları, Serkan Sevim’in moderatörlüğünde 3 girişimciden hedef pazarın belirlenmesi ve pazara giriş stratejileri konularını dinledi. Insider Kanal Satış ve Mobil Platformu Direktörü Ali Can Kamiloğlu, ülkelere giriş stratejilerini paylaştı. The Snack Haus Kurucu Ortağı Hazel Topçu, bir seyahat sırasında ortaya çıkan fikrin kurumsal hayattan girişimciliğe geçiş serüvenini başlattığını anlatarak özellikle kadın girişimciler için ilham kaynağı oldu. Morikukko kurucusu Aycan Köktürk, anne olduktan sonra en büyük ihtiyacı olan çok fonksiyonlu çanta tasarımı için anneannesinin dikiş makinasından nasıl esinlendiğini ve ilk satışla tasarım hakkını tescilleyip ürününü nasıl satışa çıkardığını anlattı.

İlham veren konuşmaların ardından “İş İnsanlarıyla Etkileşim Oturumu”nda yatırımcılarla ve -aralarında Finansal Özel İnceleme Hizmetleri Liderimiz Gökçen Müftüoğlu Çapa’nın da bulunduğu- iş dünyasından isimlerle bir araya gelen girişimciler, projelerini anlatıp geri bildirim aldılar.

“İş İnsanlarıyla Etkileşim Oturumu”nun ardından Yönetim Danışmanlarımız Mehmet Eronat, Pınar Derkazez, Finansal Özel İnceleme Hizmetleri Bölüm Liderimiz Gökçen Müftüoğlu Çapa, Yönetişim ve BT Uyum Müdürü Laura Negrisoiu, Kurum İçi Girişimcilik Uzmanı Hayriye Ocak ve Pazarlama&İletişim Ekibimizin de katıldığı networking kokteyli düzenlendi.

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! üçüncü gün programı 20:15’te sona erdi.

Share