Altın Sponsoru Olduğumuz Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Kampında Dördüncü Gün Sona Erdi

Altın sponsoru olmaktan gurur duyduğumuz Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Kampında dördüncü gün sona erdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen girişimciler güne Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek’in moderatörlüğünde “Oyun Dünyasında İş İnsanı Olmak” paneliyle başladılar.  Joygame kurucusu Burak Balık konuk olduğu oturumda, Türkiye’deki oyun şirketi sayısının bine yaklaştığını belirtti. Özistek, gençlere tecrübelerini aktarırken farklı yollardan geçebileceklerine değinerek “Doğru bir yerde başarı hikayenizi yaratabilirsiniz ancak ilk denemenizde başarıyı yakalayamamanız sizi yıldırmasın! Çünkü deneye deneye başarıya ulaşacaksınız” diyerek başarının reçetesini verdi.

İkinci oturumda TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! kampına katılan girişimci gençleri melek yatırımcılar bekliyordu. Panelde Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu’ndan Muzaffer Özkan ve TRAngels Melek Yatırımcı Ağı’ndan Namık Kural “Yatırımcı Bulmanın Matematiği” başlıklı oturumda, kurumsal hayatta başladıkları kariyerlerine yatırımcı olarak nasıl devam ettiklerini paylaştılar. “Melek yatırımcı sizin projenizi anlayıp beğenen ve maddi desteğin yanında sizlerle yaşadığı deneyimleri de paylaşan kişidir” diyerek girişimcilerin bu yolda yalnız olmadıklarını belirtti. Muzaffer Öztan “Melek yatırımcı sizi düştüğünüzde tekrar kaldıran insan olmalıdır” diyerek melek yatırımcıyla olan işbirliğinin önemini vurguladı.

Fikirleriyle başarı hikayesi yazmak isteyen girişimci gençlere fikri haklarını nasıl koruyacaklarına ilişkin bilgiler Partners Avukatlık Bürosundan Hande Hançer Çelik tarafından verildi. “Fikrimin Hakkını Nasıl Korurum” oturumunda patent, faydalı model, telif hakları gibi konularla ilgili önemli noktalar girişimcilere aktarıldı.

Kampın son günü yarılanırken, TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Başkanı CEO’muz Dr. İzel Levi Coşkun, 8 format hatası sunumunu girişimcilerle paylaştı. Sürdürülebilir bir yaşam için sürdürülebilir girişimlerin önemini dinlediğimiz sunumda girişimcilere doğru formatta düşünmenin önemini anlatan Coşkun, girişimcilerin fikirleriyle dönüşüm yaratabileceklerini ifade etti.

Eğitim kampına katılan girişimciler, geçmiş dönemlerde ilk 12’ye giren ekiplerden Alppedo Kurucu Ortağı Selen Koç, Tion Kurucu Ortağı Berkay Şamiloğlu ve Taka Kurucu Ortağı Saliha Nur Tanış’tan tüyolar aldılar. “Başarılı Rehber Sunumu” oturumunda kendi sunum tecrübelerini paylaşan konuşmacılar rehberlere yapılacak olan sunum öncesinde girişimcilerin hazırlıklarına önemli katkıda bulundular.

“Sunum Yapma Teknikleri” oturumuyla Murat Ünver girişimcilere etkili sunum yapmak için dikkat etmeleri gerekenleri anlattı.

Rehberlere sunum ve sunum teknikleri hakkında bilgi alan girişimciler, atölye çalışmalarıyla sunumlarını geliştirmek için bir araya geldi.

Vergi Partner’ımız Ferrah Sefer, TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! kampından mezun olduktan sonra şirket kurmak isteyen girişimcilerimize şirket türleri ve vergiyle ilgili temel bilgileri anlattı.  “Vergi ve Şirket Çeşitleri” oturumuna katılan girişimciler iş planlarına ve çalışma biçimlerine en uygun şirket türleri hakkında bilgi sahibi oldular.

Girişimciler, kamp sürecinin son panelinde Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu Timur Topalgoekçeli moderatörlüğünde dünyaya açılma vizyonunu dinlediler. Reengen Kurucu Ortağı&CEO’su Şahin Çağlayan ve IGNIS Kurucusu Habibe Turfan, geliştirdikleri teknolojilerle dünyaya nasıl açıldıklarını ve zamanın bir girişimci için en önemli kaynak olduğunu anlattılar.

Dünyaya açılmak isteyen girişimlerin daha fikir aşamasındayken global bakış açısına sahip olması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, “Global hedefler koymak, fikrin değerlemesini değiştiriyor. Parayı bulmak için aramanız lazım, müşteriniz yurt dışındaysa globale açılmak gerekiyor” diyerek genç girişimcilere cesaret verdi.

Eğitim programının tamamlanmasının ardından deneme jürisinin karşısına çıkan girişimciler rehberlerin karşısına çıkmadan önce son provalarını yaptılar. Deneme sunumları 22:45’te sona erdi. Deneme sunumlarına TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Başkanı CEO’muz Dr.İzel Levi Coşkun, Kurum İçi Girişimcilik Uzmanımız Hayriye Ocak ve Pazarlama&İletişim Ekibimiz katıldı.

Bütün girişimcilere yarın rehberlere yapacakları sunumlar için başarılar diliyoruz.

Share