Altın Sponsoru Olduğumuz Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Kampında İkinci Gün Sona Erdi

Türkiye’nin dört bir yanından kampa katılmak ve iş fikirlerini birer proje haline getirmek için gelen girişimciler, kamp programının ikinci gününe bir TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! klasiği haline gelen kahkaha yogası ile başladı. Proje Danışmanı Sinem Ulutürk Cinbiş’in açılışıyla girişimcilerin uykulu gözleri yerlerini enerjik ve fırsatları yakalamaya hazır bakışlara bıraktı.

Potadaki başarılarıyla gönüllerde taht kuran Sinan Gülerbu sefer Girişimci+Melek Yatırımcı kimlikleriyle karşımıza çıktı ve bu üç şapkayı da taşımanın mümkün olduğunu göstererek sadece Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki programa katılan girişimciler için değil, sosyal medyadan bizi takip edenler için de ilham kaynağı oldu. Sinan Güler’den potadaki başarısının sırrını öğrenemesek de yatırımlarının püf noktasının İyi Motivasyon + Doğru Ekip = Yatırım olduğunu öğrendik. “En çok dersleri kaybettiklerimizden aldık!” sözleriyle girişimcilere hata yapmanın değerini anlatan Güler, karşılaşacakları sorunlara nasıl çözümler üretmeleri gerektiği konusunda girişimcileri motive etti. Deneyimli basketbolcu konuşmasının sonlarına doğru 4 ekibi sahneye alarak 24 saniye içerisinde fikirlerini anlatmalarını istedi.

Kamp programını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen katılımcılar kahve aralarında bile bu yıl Çalışma Grubu Başkanı olan CEO’muz Dr. İzel Levi Coşkun’la “Neler öğrendik?” sorusuna cevaplar aradılar.

İş dünyasının duayenlerinden Bülent Eczacıbaşı, Murat Özyeğin’in moderatörlüğünde İşim Gücüm Budur Benim: Bir Duayenden İş Hayatı Önerileri” oturumuna konuk olunca, genç girişimciler eşsiz bir sohbete tanıklık ettiler. Eczacıbaşı, kitabında da değindiği sürdürülebilirlik konusunun yüz yılın sorunu olduğunu söyleyerek yaratılacak iş imkanlarının buradan çıkması gerektiğini ifade etti. Gelecek nesillere yapacak çok şey olduğunu ve kötümser olmak yerine inançlı ve azimli olanların başaracağını hatırlatan Bülent Eczacıbaşı, girişimcilerle iş hayatının başında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili deneyimlerini paylaştı ve ilham veren konuşmasını bir soruyla noktaladı: “Devraldığımız kurumları başarılı bir şekilde devam ettirebiliyor muyuz?”

Embryonix Koordinatörü Taylan Demirkaya, “Fikir ve İhtiyaç Doğrulama” başlıklı oturumunda girişimci gençlere müşterilerini nasıl belirleyeceklerini, onlarla nasıl iletişim kuracaklarını ve ihtiyaç tespit sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiğini anlattı. Girişimciler, bu yön gösterici konuşmanın ardından Meditasyon.co’nun kurucusu Fatih Mustafa Çelebi’nin tecrübelerini ve önerilerini dinledi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Aygören “Türkiye’de Girişimcilik Dünyasında Neler Oluyor” başlıklı konuşmasında bir girişimcinin nelere odaklanması gerektiğini ve hızlı davranmasının önemini aktardı.

KWorks Kurucu Koordinatörü Burak Yaman’dan girişimcilere fikirlerini en iyi şekilde anlatabilmeleri için “İş ModeliKANVAS” konusunda detaylı bilgi verdi ve arkasından uygulamalı kanvas çalışmasına geçildi. İş dünyasından rehberlerin girişimcilerle birlikte grup çalışması yaptığı ikinci kısımda, girişimciler fikirlerini daha iyi anlatabilecek ve kanvası daha iyi kullanabilecek hale geldiler. 

Innovera Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Burak Tahmaz siber güvenlik için ihtiyacımız olan iş gücünün sadece %5’ini karşılayabildiğimiz bir ortamda girişimcilerin siber güvenlik konusunda ekstra dikkatli olmalarının önemini anlattı. Yaşanmış trajikomik hikayelerle ve bir hacking deneyimiyle desteklenen sunum girişimciler tarafından dikkatle izlendi.

Turunç Avukatlık Danışmanı Av. Esin Çamlıbel tarafından girişimcilerin kişisel verilerin korunmasıyla ilgili dikkat etmesi gerekenler aktarıldı.

Son günlerde sık sık gündemimize giren Blockchain’in ne olduğunu ve çıkış noktasını TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Çalışma Grubu Üyesi Kemal Apaydın’dan dinleyen girişimciler, bu teknolojiyi çalışmalarında nasıl kullanabileceklerine dair genel bilgi sahibi oldular.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin terasında düzenlenen akşam yemeğinde networking aktivitelerine devam eden girişimcileri yemekten sonra girişimcilik ekosisteminin yakından tanıdığı Fırat İşbecer’le bir sohbet bekliyordu. İlham dolu girişimcilik hikayesini renkli bir şekilde anlatan İşbecer, yorucu bir günün sonunda tüm girişimcilerin tekrar enerji dolmalarını sağladı. 21:15’te sona eren günlük eğitim programının ardından girişimciler ekip çalışmaları için kamptan ayrıldı.

Share